środa, 31 października 2012

Dziś Halloween
Czy wiecie to oznacza Halloween? Kiedy powstał? Co wtedy świętujemy?


Znalazłam super artykuł w wyborczej.pl i pozwolę sobie go tu wkleić :" Halloween (od ang. All Hallows Eve, czyli przeddzień Wszystkich Świętych) - święto o przedchrześcijańskich korzeniach, w którym na pierwszym planie są duchy, żywe trupy i diabły - ma korzenie w celtyckim święcie Samhain.
Samhain to okres, w którym rolnicy przygotowywali się na nadejście zimy. Świętowano dziewięć dni. Święto to rozpalało wyobraźnię Celtów. Był to czas przygotowywania zapasów na zimę, czas powrotu do zimowych osad ludzi i bydła z letniego wypasu oraz pora wzmocnienia rodzinnych i towarzyskich więzów. Nastawał czas wspólnoty i opowieści. W przeddzień Samhain obchodzono Fleadh nan Mairbh - święto zmarłych. Celtowie wierzyli, że wtedy właśnie światy rzeczywisty i nadprzyrodzony są ze sobą w bliskiej styczności, druidzi wygaszali ogień na ołtarzach i zapalano nowy.

Z punktu widzenia duchów Halloween to ostatnia szansa na wyrównanie porachunków z żyjącymi. Stąd należy mieć się na baczności, by któremuś z nich się nie narazić. To także okres wzmożonej aktywności wiedźm, diabłów i wampirów. W szerszym znaczeniu Halloween to upamiętnienie przejścia od życia do śmierci, rodzaj memento mori. "

Więcej... http://wyborcza.pl/1,91446,12772783,Halloween__celtyckie_korzenie_i_wielki_biznes.html#ixzz2AruOCmgMCzy jesteście za obchodzeniem tego dnia w Polsce?

Z roku na rok, grono fanów tego święta powiększa się. Coraz częściej można spotkać ozdobione witryny sklepowe, kupić liczne gadżety halloweenowe.
W szkołach i nie tylko, organizują zabawy. Ludzie ozdabiają swoje ganki dyniami z wyciętymi twarzami i świeczką w środku.

Czy to Wam się podoba?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za każdy komentarz z góry dziękuję.
Piszcie, bo to mobilizuje mnie do dalszej pracy :)

Im więcej komentarzy, tym większe zainteresowanie Firm - pamiętajcie :-)